anglofiilist melomaan

poppmuusika on heades kätes – Janelle Monae

Posted by veerand &emdash; detsember 17, 2010

Absurdselt ilus, ilmselgelt andekas, loovalt intelligentne, müstiline, särtsakas – kõik, mida ühelt poppdiivalt oodata võiks ja enam veel. Monae ehitab tõeliselt andekale julgele poppmuusikale (Michael Jackson, James Brown, Prince, Stevie Wonder – kõla järgi ja kohati kinnitamata andmetel). Kõrvalmärkusena võtame näiteks Lady Gaga, kelle peamine muusikaline mõju paistab olevat Madonna ja Britney Spears, ehk teisiti väljendudes: muusikaliselt vuhiseb tema kõrvade vahel tuul. No Madonna ja Spearsi talent seisneb arenenud oskuses globaalselt oma keha müüa ja selle oskuse on Gaga ka ideaalselt omandanud – palju õnne! Hea küll, Gaga kirjutab oma hirmjubedaid laule ise, mis akustiliselt ise-enesest kõige jubedamad võib-olla polegi, aga nendele 1990ndate eurodisku viimistluse andmine on küll puhas julmus inimkonna vastu.

Aga olgu, Monaest siis… Tüdruk jookseb hiphopi raskeväe P Diddy ja Outkasti Big Boiga, kes on Monae 2010 debüütalbumi Archandroidi produtsendid (produtsente on veel, aga need kaks tunduvad kõige olulisemad olevat). Big Boi kätt kuuleb ses albumis kohati päris selgelt. Tuleb pähe pidada Janelle Monae’d naissoost Andre 3000-ks. Aga. Monae on palju mitmekülgsem kui R&B/hiphop-suunaline Outkast. Tal on selgelt klassikalisi viiteid nii muusikaliselt (Claire de Lune), filmimaailmast (Metropolis) ja teatud seos klassikalisele Broadwayga. Ja mingis mõttes on tal moraalitsev aura, aga siis eksib ta ennastunustavasse nohiklikku tantsu ja kõik on jälle lahe.

Album on pehmelt öeldes eklektiline, aga miks mitte, kui Monae oma isiku ja tõlgendusega kõik üheks seob ja ka välja mängib. Seal on funki, punki, räppi, Telstar-likku romantilisust, popphiphopitaritamist, souli. Archandroid on hästi tehtud teatraalne modernne kontseptalbum – kui palju neid viimasel ajal olnud on?

Misiganes ta ka on või ei ole…inspireeriv on nii album kui Monae – võib-olla siiski poppmuusikal on veel lootust?

Janelle Monae temaspeiss – hetkel on seal võimalik vist ta terve album otsast lõpuni ära kuulata.

Tightrope

Many Moons

Cold War

Wondaland

Dance or Die

Sir Greendown

Tightrope Lettermanis

ja üits lahe kaver kahh

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: