anglofiilist melomaan

Gil Scott-Heron

Posted by veerand &emdash; märts 10, 2010

Viimasel ajal on seda nime aina rohkem kuulda olnud. Ja ikka ma ei teadnud, kellest jutt. Lõpuks mainisid teda kaks inimest, keda ma muusikaliselt usaldan. Üks pidas ta uut albumit parimaks, mida ta viimase kümne aasta jooksul kuulnud oli, teine neist ülivõrdeid eriti ei kasuta, maksimaalne, mida tema suust kuuleb on “great” aga see, kuidas ta seda ütleb on väga mõjus. No ma siis mõtlesin, et uurin, kellest nad nii vaimustatud on.

Ja tuli välja, et ma olen tema muusikat kuulnud. Äkki tuleb teile ka tuttav ette – ma arvan, et kuulsin seda nii kümme-viisteist aastat tagasi kardan, et Raadio 2-st. Tolleks looks oli “Home is Where the Hatred is”

Fantastiline, millised sõnad. Mõtled, et kuulad mingit suva R&B groove’i ja sõnad on siuke puhas kontsentreeritud valu. Ja siis kontrastiks isiklikele deemonitele ja inimlikule võitlusele hoopis ühiskonnatundlik poeesia – väga terav, irooniline, koomiline, tabav. Ma räägin ennekõige sellest loost – “Revolution will not be Televised”.

Sõnad sisaldavad väga palju amerikaanat, täis kultuurilisi ja poliitilisi viiteid. Ja on täpselt sama relevantsed ka praegu.

Gil paneb asjad perspektiivi loos “Whitey on the Moon”. Eks see paras müstika ole, et inimeste elutingimused ja vaesus, see on nagu väike kõrvalteema, aga hea hunnik eelarvest läheb realistlikult võttes üsna absurdsete asjade peale. Hoolllaaa, Euroliit, kosmoseprogrammid, võidurelvastumised!

Veel sõltuvusprobleemidest ja sotsiaaliast – “The Bottle”

Nii, oleme selgeks teinud, et mehel on üsna kõva minevik, juba dekaade head muusikat teinud. Käivad kõlakad, et ta on üks hip-hopi ristiisadest. Ja nüüd 2010. aasta album…njaa, Gil pole kohe mitte mingist otsast rasva läinud, pigem veel vahedamaks, armutumaks, valusamaks. Ei, huumor on alles, aga tunda on, et Gil elab ikka selle sees, millest räägib. Tundub, et ta ei ole enam materiaalses maailmas, et tast on alles jäänud ainult hääl, mis kummitab ja tekitab külmavärinaid ja suigutab igavesse unne ja… Ma tõesti arvan, et ta on väga võimalik, et fantastilisim poeet, kes praegu elus…

Seda träkki imetlen, hetke lemmik:

No matter how far wrong you’ve gone you can always turn around.. “I’m new here”:

Terve album on fantastiline. Ausõna.

BBC 2004. aasta Don Lettsi dirižeeritud dokk Gilist juutuubis üleval, esimene kuuest osast.

Advertisements

Üks vastus to “Gil Scott-Heron”

  1. […] Aasta tagasi kirjutasin siin blogis GSH-st. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: