anglofiilist melomaan

persoon: Alex James

Posted by veerand &emdash; august 26, 2007

Loen parasjagu raamatut. Alex Jamesi “Bit of a Bluri”. Ühest suurest pealinna raamatupoest ostsin. Ma ausalt öelda olin väga meeldivalt üllatunud, et me raamatupoodidest ka uut ja head leiab. Juba teine väga südamelähedane värskeltilmunud raamat briti muusikast, millele Eestis peale sattusin.

Alex oli Bluris bassimängija. Varateismelisena mulle Blur meeldis (90ndate alguses ja keskel). Esteetiliselt meeldivate nägudega poisid bändis ja muusika polnud ka liiga keeruline ega ebameeldiv. Võimalik, et mingil hetkel olin veidi tõsisem fänn. Nii noorena polnud küsimust kas Blur või Oasis. Muidugi Blur, Oasise poisid olid väikese lapse jaoks liiga karvased ja väikese snoobi lapse jaoks liiga lollid, Bluri omad olid tuntavalt kõrgema intelligentsitasemega. Nüüd pole jällegi küsimust, kas Blur või Oasis, loomulikult Oasis. Isegi ei pruugi kommenteerida, miks. Väiksena oskasin Damon Albarni näo ja nime kokku panna. Veidi hiljem teadsin, milline on Graham Coxon. Aga Alex James oli alati see “juustega ilus poiss”, ma lihtsalt ei teadnud ta nime.

Hiljuti on briti muusika foorumites kahest raamatust juttu olnud. Üks neist oli siis see. Rahvale tundus raamat meeldivat ja vahepeal olin teada saanud, et bassimängijast on põllumees saanud ja tüüp tundus seda huvitavam, mida rohkem ma temast teada sain. Ja õnneks on tüüp tõesti huvitav, sest see on autobiograafia, Blurist on suht vähe juttu. Mulle ta kirjutamisstiil (või selle puudumine) väga meeldib, kuigi ta kipub end aeg-ajalt kordama, aga selles süüdistaks pigem toimetaja vähest sekkumist. Minimalistlik ja naljakas, aga kui raamatut tahate lugeda, unustage see lause ära, siis hakkate huumorit otsima ja ei pruugi näha, võtke rahulikult. Autobiograafiana pole see muidugi tavaline romaan, pigem nimekiri elu kõrghetkedest, mis tähendab, et hingetõmbamiseks igavaid kohti ei ole. Pidin vahepeal raamatu käest panema ja puhkama. Krt kirjeldanuks siis vahepeal mõnd täiesti igavat ja tegevusetut päeva! Ja see britilik tagasihoidlikkus (jah see omadus on tal kah, aga tema kõrge enesehinnangu kõrval mitte eriti silmatorkav) – lihtsalt marru ajab kuidas ta peab mittemainimisväärseks seda, kuidas Blur edukaks sai. Tundub, et ta võttis bassi kätte ja oih, juhuslikult selgus, et oskab mängida ja möllasid laval oma lõbuks ja oih saidki plaadilepingu. Aga ok, see raamat pole Blurist, Blur ei ole kogu ta elu, pealkiri on kõigest miski, millega ostjate tähelepanu püüda ja mis meelde tuletaks, kust ta nimi tuttav on.

Tegu on ühega neist lootusetult sarmantsetest inimestest, kes kõige kiuste ülimalt armastusväärsed tunduvad. Jaa… vot see on alles elu… Ja see London, mida ta kirjeldab, on see unistuste London. Kus võid sattuda jooma koos hullude ja geeniustega ja kõige kummalisemad asjad saavad teoks ning üsna pea ei pea sa mitte miskit kuigi veidraks ega võimatuks. Tuleb nentida, et see mitte millegi üle imestamise omadus on vähemalt ühel tuttaval (endisel) londonlasel täiesti olemas. Äkki London tõesti on maagiline linn?

Aga nüüd (mitte väga hea) näide Alex Jamesi sarmist ja veidrusest – Simon Amstell intervjueerib teda ja Betty Bood.

Alex tõsist juttu rääkimas – rohelisest teemast (Carbon balancing). Ei saaks öelda, et olen carbon credit’ist mujalt kuulnud, aga idee tundub huvitav.

Alex James on Carbon Balancing On the daily politics sofa. Carbon credits.

Ohh, kurat… Ma vaatan peale kerglast neti sirvimist (vanade Bluri lugude kärmet vaatamist ja bändikaaslaste uute tegemiste uurimist) et uurida on veel nii palju! Kuidas ma seda ei teadnud, et Damon teeb The Clashi bassistiga bändi!?!!! Ilmselt jätkan juttu mõni teine kord.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: